Elektrik Ölçüm

Anasayfa » Ölçüm

Elektrik Ölçüm Hizmeti

Elektrik Ölçüm Hizmeti, birçok farklı alanda verilecek olan raporların oluşturulmasında karşımıza çıkabilmektedir. Bu nedenle oluşturulacak olan raporların verilmesinden önce bir takım ölçümlerin uzman personeller tarafından yapılması gerekmektedir. Bu hizmeti vermiş olduğumuz müşterilerimizde genel olarak vereceğimiz rapor türleri arasında;

 • Paratoner periyodik kontrol ölçüm raporu,
 • Topraklama kontrol ölçüm raporu
 • Termal kamera periyodik kontrol ölçüm raporu
 • Elektrik iç tesisat muayene ve raporlama ölçüm raporu,
 • Direk trafolarda yüksek gerilim işletme sorumluluğu raporu,
 • Motor titreşimlerinin kontrol ve ölçüm raporu,
 • Süreklilik ölçüm raporu

gibi raporlar yer almaktadır. Ayrıca bu hizmet bünyesinde oldukça farklı sayıda ölçüm hizmeti de firmamız tarafından başarılı bir şekilde verilmektedir. Verilmekte olan Elektrik Ölçüm Hizmeti raporlarından genel olarak bahsedecek olursak;

Topraklama Ölçümü: Başta işyeri, ev gibi yerlerde kullanılmakta olan elektrik tesislerinde kullanılmakta olan aygıtların herhangi bir yerinde elektrik kaçağı olmaması için iletken bir bölümün toprağa gömülerek, topraklama işleminin yapılmasına topraklama denilmektedir. Bu işlemin ölçümün yapılması, sistemin güvenliği açısından oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Bu işlemleri yapmakta olan bazı yetkili kişiler bulunmaktadır. Bu hizmetler genel olarak birçok farklı kurum tarafından belirli zaman aralıklarında talep edilebilmektedir. Bu nedenle bu işlemi yapmaya yetkisi olan kişiler tarafından, bu işlemleri mutlaka almanız ve talep etmeniz gerekmektedir.

Birçok farklı yönetmeliğe bağlı olarak gerçekleştirilmekte olunan bu sistemlerde, birçok farklı işlem başarılı bir şekilde tamamlanabilmektedir. Topraklama ölçüm raporları belirli aralıklarla yenilenmesi gerekmekte aksi taktirde bir takım cezalar bireyleri ve kurumları bulabilmektedir. Genel olarak ölçüm hizmetinin tekrarlanması gereken süreler 1 yıl ile 2 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Ancak bu süreler firmanın ve kurumun niteliğine göre değişebilmektedir.

Her yıl rapor alması gereken tesisler: Sanayi tesisleri, ticaret merkezleri, sabit işletme olarak hizmet veren elemanlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

2 yılda bir rapor alması gereken tesisler: Elektrik enerjisi üreten tesisler, elektrik enerjisini iletmekte olan tesisler, elektrik enerjisini dağıtmakta olan tesisler bu süre içerisinde raporlarını yenilemesi ve ilgili kurumlara sunması gerekmektedir.

Paratoner Muayenesi: Oldukça yüksek katlara sahip olan binalar, sanayi tesisleri, trafo tesisleri, köprüler, hava alanları ve buna benzer tesislerde herhangi bir yıldırımdan kaynaklanmakta olan elektrik boşalma sürecinin baş gösterdiği sorunların olmaması adına paratoner kurulumu yapılması gerekmektedir. Bu paratonerler yapının en üzerinde yer almakla birlikte bir ucu mutlaka doğrudan toprağa bağlı olarak hizmet vermektedir. Bu hizmetimizde, firmamız tarafından paratoner tesisatı topraklama direnç değerleri ölçülmekte ve bu sistemin ne kadar aktif olarak çalıştığının tespit işlemi gerçekleştirilmektedir.

Katodik Koruma Muayenesi: Bu muayene türünde firmamız başta ikmal istasyonlarında yer alan LPG tanklarının koruma sisteminin çalışması test edilmekte ve raporlanmaktadır. Bunun haricinde bir takım su içerisinde yer alan metal tankların da kontrolü başarılı bir şekilde sağlanmakta ve talep edilmektedir.

 

Firmamız,tecrübeli kadrosu ve teknolojik donanımıyla yasal mevzuat gereği zorunlu olan periyodik ölçümleri ve işletmenin maksimum verimle kesintisiz çalışabilmesi için gerekli olan kestirimci bakım için ölçüm hizmetleri vermektedir.

Ölçüm hizmetlerinde kullandığımız tüm ölçü aletlerinin kalibrasyonu, TÜRKAK onaylı kuruluşlar tarafindan yapılmaktadır.

Firmamız kalibrasyonu olmayan cihaz ile ölçüm yapmamaktadır.

Ölçüm
Hizmetlerimiz

 • Topraklama ölçümü yapılması
 • Paratoner ölçümü yapılması
 • Termal Kamera ölçümü yapılması
 • Harmonik ölçümü yapılması
 • Güç Kalitesi ölçümü yapılması
 • Aydınlatma ölçümü yapılması
 • Elektrik Tesisat Uygunluk Belgesi düzenlenme
demo-attachment-31-apartment-architecture-ceiling-259962-min
demo-attachment-32-tiomothy-swope-116695-unsplash-min

Elektrik Ölçüm Hizmetini kimler verir?

Elektrik Ölçüm Hizmeti alanında uzman kimseler tarafından, müşterilerin taleplerine göre verilmekte ve ilgili raporlar alanında uzman kimseler tarafından başarılı bir şekilde oluşturulmaktadır. Sizlerde bu raporların oluşturulmasını ve ilgili kurumlara başarılı bir şekilde iletilmesini istiyorsanız firmamız ile iletişime geçebilir ve detaylardan haberdar olabilirsiniz.

Elektrik Ölçüm Hizmeti ne işe yarar?

Elektrik Ölçüm Hizmeti birçok farklı işe yaramakta olan bir sistemdir. Bu hizmet, tarafımızdan başarılı bir şekilde verilmekte ve oluşturulan raporlar ilgili yerlere ulaştırılmaktadır. Sizlerde bu hizmeti almak istiyorsanız alanında uzman kimseler tarafından hazırlanan raporlar ile ilgili kurumlara başvuru yapabilirsiniz.