Elektrik Tesisat İşleri

Elektrik Tesisat İşleri Nasıl Yapılır?

Elektrik Tesisat İşleri, günümüzde birçok kişi tarafından birçok farklı sektörde ihtiyaç duyulmakta olan elektriksel işlemlerde yapılabilecek işlemleri tanımlayan genel bir isimdir. Elektrik tesisat işlerinde genel olarak evlerin ya da yapıların elektrik işleri, sıfırdan yapılmakta olunan yapıların temelden elektrik tesisatları, dairelerde yapılacak olan ve ihtiyaç duyulan tüm işleri kapsayabilmektedir. Tüm bu işlemleri genel olarak elektrik tesisat ustası başarılı bir şekilde yapılabilmektedir.

Elektrikçiler Hangi İşleri Yapmaktadır?

Elektrik sektöründe çalışan ve elektrik tesisat işlerini yapmakta olan kişilerin birçok farklı görevi bulunmaktadır. Bu nedenle, elektrik işlerini yapabilmek amacıyla alanında uzmanlaşmış olan kişilerin oldukça fazla görevi bulunmaktadır. Bu görevler arasında;

 • Özel daire ve yapıların elektrik şebekelerine ait özel hatların çekilmesini sağlar.
 • Özel elektrik abonelerine ait tesisat işlemlerini gerçekleştirmektedir.
 • Çizilen teknik resim projelerinde yer alan plan ve çizelgelere göre elektrik kablo sistemlerini ve kordonlarını düzenleyip, gerekli montajlarını tamamlar.
 • Akım korumalı sigorta sistemlerinin kurulumlarını gerçekleştirir.
 • Elektrik anahtarları ve prizlerinin yerleşimini, düzenlenmesini ve montajını sağlamaktadır.
 • Şantiyelerde ve fabrikalarda yapılması gereken tüm özel işlemleri yapabilmektedir.
 • Elektrik sistemlerine ait tüm bakım ve onarım işlemlerini yapabilmektedir.
 • Arıza tespit işlemlerini sağlayarak, yapılması gereken elektrik işlerinin planlamalarını yapmak.
 • Yeni yapılan binaların ve inşaatların kablolarını çeker ve başarılı bir şekilde tüm alanlara elektrik gidecek şekilde çalışmalarını tamamlar.
 • Çalışan sistemlerin güvenliğini, sürdürülebilirliliğini kontrol edebilmek amacıyla gerekli cihaz bakımlarını planlamakta ve bakımlarını düzenli olarak yapmaktadır.

gibi görevler yer almaktadır. Burada yer alan görevleri gerçekleştirmekte olan elektrikçilerin yoğun çalışma tempolarına göre çalışmaları farklı şekillerde düzenlenebilmektedir. Elektrik tesisat ustası, bu işlerin hepsini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Elektrik İşleriyle Uğraşırken Alınacak Önlemler Nelerdir?

Sektörde çalışmakta olan birçok Elektrik tesisat ustası, iş sağlığı ve güvenliği açısından birçok farklı önlem alabilmektedir. Bu sektörde hizmet verirken alabileceğiniz en önemli korunma yöntemleri genel olarak elektrik geçirmeyen eldiven ve kıyafetler olarak bilinmektedir. Aktif enerjinin yüklü olduğu hatlarda çalışırken ya da emin olmadığınız yerlerde çalışma gösterirken elektrik geçirmeyen eldivenler kullanmanız size büyük fayda sağlayacaktır. Sizlerde başarılı bir şekilde çalışmalarınızı gerçekleştirmek adına bu tür korunma yöntemlerini sağlayabilirsiniz.

Elektrik Ustası Olmak İçin Neler Yapılması Gerekiyor?

Elektrik tesisat ustası olabilmek için birçok farklı işlem gerekebilmektedir. Ancak usta olmanın en önemli adımlarından birisi uzun süre bir uzman teknisyenin yanında yapılan işlemlerini gözlemlemek, nasıl yapıldığını kavramak olacaktır. Böylece teknik bilgi haricinde pratik olarak da ustalar kendini geliştirebilmekte ve olaylara hakim olabilmektedir. Sizlerde alanında uzman bir elektrik ustası olmak istiyorsanız;

 • Alanında uzman bir elektrik tesisatçılığı hizmeti vermekte olan bir eğitim kurumuna başvuru yapabilir,
 • Alanında uzman bir ustanın yanında eğitim almak için staj yapabilir,
 • Alanında uzman bir ustadan tüm işlemlerin anlatıldığı bir ders almak,
 • Meslek liselerinin ilgili bölümlerinde okumak,
 • İlgili akşam liselerinde , ilgili bölümlerde ders almak,
 • Belediyelere ait olan meslek eğitim kurslarının ilgili bölümlerinde derslere girmek ve eğitim almak,

gibi işlemleri başarılı bir şekilde yapmanız mümkün olabilmektedir. Sizlerde elektrik tesisat işleri yapmak istiyorsanız ve alanında uzman birer tesisatçı olmak istiyorsanız bu yönergeleri takip ederek, çalışmalarınızı tamamlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, bu sektörün çok fazla riskli olmasından dolayı kişisel korunma önlemleri almanız gerektiğidir. Kişisel korunma önlemlerini aldığınız taktirde herhangi bir sorun olmadan çalışmalarınızı tamamlamanız mümkün olmaktadır.