Busbar Sistemi Nedir?

Busbar Sistemi Nedir?

Busbar Sistemi, 1900’lü yılların ikinci çeyreğinde, yüksek katlara sahip olmakta olan binaların ve fabrikaların bir ihtiyacı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde keşif edilmiştir. 1970’li yılların başından beri de ülkemizde başarılı bir şekilde kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Bu sistemin genel olarak tarihini anlatıp açıkladıktan sonra genel olarak bu sistemin ne olduğunu açıklayalım. Busbar sistemi, üretilmekte olan elektrik enerjisinin çevreye dağıtılması ve taşınması için hazırlanıp üretilmiştir. Daha önceki sistemlerde daha farklı şekillerde kullanılıyor olan sistem; günümüzde taşıyıcının kalay ile kaplanıp, alüminyum veya bakır gibi maddeler ile izole edilerek metal gövde içerisine yerleştirilme suretiyle üretimi sağlanmaktadır.

Busbar Sistemi, normal olarak üretilmekte olan sistemlerde yüksek voltajlı akımlarda taşınması için daha maliyetli tasarımlar gerekiyorken günümüzde ise bu sistem sayesinde çok daha uygun fiyatlar ile sürdürülmektedir. Dikey veya yatay olarak dağıtılmakta olunan elektrik enerjisinin dağıtımında kullanılmakta olunan bu sistem, ülkemizde henüz çok yeni olmasına rağmen Japonya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde kullanılmaktadır. Bu nedenle yeni bir teknoloji değil, oldukça eski bir teknolojidir. Bu da sisteme olan güveni ortaya başarılı bir şekilde koymaktadır.

Busbar sistemi’nin birçok farklı avantajı yer almaktadır. Bu avantajlardan genel olarak bahsetmeden önce, sistemin başta maliyetleri düşürdüğünü ve oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu belirtmek isteriz.

Busbar Sistemi'nin Avantajları Nelerdir?

 • Busbar isimli bu sistemlerde, kablolu dağıtım sistemleri başta olmak üzere diğer tüm sistemlere göre çok daha üstün ve kaliteli bir teknolojik yapı ile kullanıcılarına imkanlar sunmaktadır.
 • Busbar sistemleri, modüler bir yapıda üretilmekte ve kullanımı mümkün olmaktadır. Bu nedenle oldukça fonksiyonel olan veya esnek bir sistem olarak görünmekte olan bu sistemler, binalarda ve fabrikalarda oluşan değişimlere kolayca çözüm sağlamakla birlikte oldukça kaliteli bir şekilde hizmetini sürdürebilmektedir.
 • Busbar isimli bu sistemlerde genel olarak gövde yapıları metal olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun haricinde darbelere karşı da oldukça dayanıklı olan dış metal gövde, sistemin aksamaya uğramaması adına oldukça büyük fayda sağlamaktadır.
 • Diğer kablo sistemlerinde, kablolar dağınık olarak görünmesine rağmen; bu yeni ve teknolojik sistemde dağınık görüntü karşımıza çıkmamaktadır.
 • Busbar Sistemi, elektrik akımı iletiminde ekstra kablolara ihtiyaç duyulmamaktadır. Hareketli bir kablo olmadığı taktirde arıza gibi durumlar görünmemekte ve sistemler başarılı bir şekilde sürdürülmektedir.
 • Belirli aralıklarla herhangi bir bakıma ihtiyaç duymayan bu sistemler, kolayca sökülüp yeniden takılabilmektedir. Böylece bakım maliyetleri ve arıza giderme maliyetleri oldukça düşük bir şekilde karşımıza çıkabilmektedir.
 • Busbar Sistemi olarak bilinen bu sistemlerde dayanıklılık oranları oldukça yüksek bir oranda karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı, kısa devre oluştuğu taktirde bu sistemlerin fiziksel olarak ya da yazılımsal olarak zarar görmesi de mümkün olmamaktadır.
 • Bu sistemler, diğer rakip sistemlerine göre oldukça yüksek performans ile çalışmakta ve hizmet vermektedir.
 • Kullandığı tüm malzemelerden dolayı bu sistem içerisinde yer almakta olan tüm ürünlerde yangın tehlikesi bulunmamaktadır. Herhangi bir yangın tehlikesi veya uzun süre çalışmama gibi bir tehlike içermeyen bir sistem birçok farklı yönden avantajlı olarak kullanıcıları ile buluşmaktadır.
 • Bu tür sistemlerin bir yere montaj işlemleri de oldukça kısa sürmektedir. Hızlı bir şekilde montaj edilebilecek olan bu ürünlerin projelenme işlemleri de oldukça kolay olarak karşımıza çıkabilmektedir.
 • Bu tür sistemler genel olarak fabrikalarda çokça tercih edilmekte ve kullanılmaktadır.
 • Bu sistemlerin hem kurulum hem de bakım maliyetleri oldukça düşük olacak şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle çok fazla rağbet, sektör içinde yer almaktadır.